Savoir-vivre treningu

Savoir-vivre (fr. savoir – wiedzieć, vivre – żyć; „znajomość życia”) czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.

Takowe też występują na pływalni.

Zapoznajcie się z nimi a unikniecie niepotrzebnych nieporozumień.
Wasz trening będzie przyjemniejszy i zdecydowanie efektywniejszy!

1. Nie spóźniaj się na treningi i nie wchodź wcześniej do wody. Wszyscy rozpoczynamy trening razem, jeżeli jesteś wcześniej – rozgrzej się na lądzie

2. Pamiętaj, nie jesteś sam na torze!

3. Pływaj zawsze prawą stroną toru (chyba że trener zaleci inaczej), zatrzymując się podczas dystansu stój na środku tak, by pływający mogli mijać cię swobodnie.

4. Startuj na sygnał lub zachowaj co najmniej 5 metrowy  odstęp.

5. Ustawiaj się na torze według swoich umiejętności, począwszy od najmocniejszego w danym zadaniu skończywszy na najsłabszym. Dobrze dobrana kolejność na torze pozwoli uniknąć doganiania się, drapania współćwiczącego po nogach, wyprzedzania i niepotrzebnych nieporozumień.

6. Wyprzedzaj ostrożnie jeśli z naprzeciwka nikt nie płynie, lub zrób to na ścianie nawrotowej. Jeśli chcesz wyprzedzić dotknij stopy wolniejszego zawodnika sygnalizując  go o swoim zamiarze.

7. Pozwól się wyprzedzić – przybliż się do liny i zrób miejsce wyprzedzającemu lub zatrzymaj się na ścianie nawrotowej po prawej stronie toru, aby wyprzedzający mógł wykonać nawrót po lewej stronie.

8. Kończąc dystans pozwól innym skończyć go na ścianie – przesuń się do lewej strony toru by płynący miał możliwość dotknięcia ściany.

9. Nie przechodź przez tory, jeżeli na sąsiednim torze trwa zadanie!

10. Nie skacz do wody jeśli współćwiczący nie dopłynął do ściany lub jeśli trener zabronił. Skaczemy zawsze na polecenie trenera.

11. Na treningu pływamy to, co trener zada i w taki sposób, jak brzmi zadanie. Nie staramy się pływać czego innego. Wszystko co trenerzy zadali ma zawsze sens i uzasadnienie.

12. Jesteśmy mili  dla siebie i uśmiechnięci do trenerów.

13. NAJWAŻNIEJSZE! Trener ma zawsze rację

14. Jeśli jej nie ma – patrz punkt 13.


SwimmersTeam • Warsaw • All content within this web site © 2012. No Unauthorized Use Permitted.